Skip to main content

Najmodernejšie halové poľnohospodárstvo s paletovým regálom s kyvadlovou dopravou

Spoločnosť: Ljusgårda AB
Miesto: Tibro, Švédsko
Produkt: Paletový regál Shuttle

Ljusgårda v Tibro vo Švédsku dodáva šalát, ktorý je k dispozícii na predaj do 24 hodín po zbere. Dôležitá súčasť kultivácie sa vykonáva v systéme paletových regálov Dexion.

Proces kultivácie - od semena po hotový šalát

Ljusgårda Shuttle Farming

Kultivačné centrum mesta Ljusgårda používa v každom kroku kultivačného procesu iba obnoviteľné zdroje energie s kontrolovaným vzduchom, svetlom a vodou. Takto sa pre každú rastlinu vytvorí správna teplota a vlhkosť počas celého procesu pestovania.

V prvom kroku kultivačného procesu sa semená umiestnia na zátkovú dosku (84 kultivačných zátok na dosku) spolu s kokosovým vláknom a rašelinou. Potom sa do príslušných kultivačných paliet umiestni 8 zásuvných dosiek. Semená sa potom presunú do vykurovacej miestnosti s vysokou vlhkosťou, aby semená dosiahli najlepší možný štart pre rast. Po jednom dni vo vykurovanej miestnosti sa kultivačné palety prenesú do systému Dexion Pallet Shuttle.

Konfigurácia paletového regálu

Kyvadlový paletový systém, ktorý spoločnosť Dexion dodala do Ljusgårdy, pozostáva zo štyroch samostatných častí so skladovaním za sebou. Každá sekcia je hlboká 37 m a skladá sa zo 4 kultivačných úrovní, v každom kanáli Shuttle je možné do hĺbky uložiť 43 kultivačných paliet. V systéme pracujú 2 kyvadlové vozíky Shuttle, ktoré sa pohybujú medzi kanálmi pri nakládke a vykládke rastlín.

Ljusgårda Shuttle Farming

Medzi regálovými poliami sa nachádzajú obslužné uličky, ktoré umožňujú personálu fyzicky dosiahnuť každú jednotlivú rastlinu počas predkultivačného obdobia. Zavlažovanie, odvodnenie a osvetlenie sú riadené automaticky a sú integrované do systému Shuttle. Rastliny sú opatrené svetlom a vodou 18 hodín denne, zvyšok času rastliny odpočívajú.

Rastliny sa umiestnia do systému Shuttle asi na 2 týždne a keď dorastú do asi 8 cm, vozík Shuttle transportuje kultivačné palety a potom sa pokračuje v kultivácii v perforovaných vertikálnych kultivačných tubách. Po ďalších 2-3 týždňoch je čas na zber. Keď sa šalát pozbiera, odreže sa z kultivačných trubíc a potom sa pošle priamo do práčky a potom ďalej priamo vo vreckách na šalát na okamžitý transport do obchodu.

Ljusgårda Shuttle Farming

Pallet Shuttle je poloautomatický systém s vysokou hustotou skladovania a bežne sa používa na manipuláciu s tovarom na paletách, ale v prípade Ljusgårdy to nie sú palety, ale špeciálne upravené kultivačné palety, ktoré sú umiestnené priamo v regáli.

Spoľahlivý a s integrovanými systémami pre svetlo, vodu a drenáž bol Pallet Shuttle prispôsobený mimoriadne bezpečnému a dobrému systému predpestovania v Ljusgårde.

O Ljusgårde

Ljusgårda Shuttle Farming

Ljusgårda je ocenená a inovatívna spoločnosť, ktorá bola zahájená ako projekt garáží vo Švédsku v roku 2017. Dnes z nich vyrástla spoločnosť s približne 50 zamestnancami a s najmodernejšími interiérovými kultiváciami v priemyselných priestoroch s rozlohou 7 000 m² . Priestory boli v uplynulom roku zrekonštruované a modernizované na klimatické certifikované vnútorné pestovanie.

Víziou spoločnosti Ljusgårda je dosiahnuť, aby bolo Švédsko sebestačnejšie a menej závislé od dovozu poškodzujúceho klímu. Sme v spoločnosti Dexion veľmi hrdí na to, že si od nás pre svoj kultivačný proces vybrali systém Shuttle.

Viac informácii o Systéme Pallet Shuttle nájdete tu.