Skip to main content

AKO SI VYBRAŤ SKLADOVÉ REGÁLY

Žiadny sklad nemôže fungovať  efektívne bez optimalizácie kapacity. Preto je potrebné aby  vnútorný priestor bol zariadený správnymi priemyselnými regálmi, tak aby vyhovovali skladovaným produktom.

Pallet RackingMôžete mať najlepšie vybavené paletové regály na svete ale ak nebudú správne prispôsobené na vašu prevádzku, je ohrozená aj jej efektívnosť. Správne nastavenie je kľúčom k úspešnej logistike.

Nižšie sa pozrieme na niektoré typy paletových regálov a vysvetlíme, v akom prípade je ich použitie najvhodnejšie.

Čo je skladový paletový regál?

Skladové paletové regály vo všeobecnosti zahŕňajú systém kovových stojok a priečnych nosníkov, ktoré sa používajú na podporu skladovaného tovaru.

Typ regálov a spôsob ich konfigurácie je možné prispôsobiť potrebám skladu. Nezáleží či skladovaný tovar potrebuje rýchlu obrátku alebo dlhodobé skladovanie; či je ručne zbieraný v malých množstvách alebo paletou, či je zostava ovládaná manuálne alebo využíva robotickú automatizáciu. Všetky sa však zameriavajú na optimalizáciu dostupného priestoru.

Štandardné paletové regály so širokými uličkami

Štandardné paletové regály so širokými uličkami poskytujú vašim skladovým tímom neobmedzený prístup ku všetkým vašim paletám za každých okolností. Systém poskytuje všestrannosť a možnosť montáže ako samostatne stojace regály alebo ako dvoj regály.

Palety prístupné na vychystávanie a dopĺňanie vysokozdvižnými vozíkmi, ktoré budú mať priamy a okamžitý prístup z uličky ku všetkým skladovaným miestam.

Standard wide aisle pallet racking

Paletové regály s úzkymi uličkami

Paletové regály s úzkymi uličkami sú ideálne pre sklad, kde je úložný priestor obmedzený, pretože ponúka skladovanie s vysokou hustotou a zároveň umožňuje rýchle vychystávanie objednávok a rýchly prístup ku každej palete.

Rôzne výšky a hĺbky políc spolu s výškovo nastaviteľnými nosnými nosníkmi zaisťujú maximálnu flexibilitu. Paletové regály v úzkych uličkách môžu predstavovať úsporu miesta až 40 %. Súvisiace manipulačné zariadenia sú často vysoko automatizované, aby sa zabezpečilo rýchle vychystávanie priamo z palety.

Narrow aisle pallet racking

Dvojitý paletový regál

Dvojité paletové regály ponúkajú podobnú výhodu ako kompaktné paletové regály a sú bežným skladovacím riešením. Tu však nie je priamy prístup k paletám uloženým vzadu. Na prístup k paletám uloženým vzadu sú potrebné špeciálne vybavené vysokozdvižné vozíky.

Double deep pallet racking

Mobilné paletové regály

Mobilné paletové regály – alebo MOVO – sú dynamické riešenie, kde sa regály pohybujú po koľajniciach. Regál je možné manuálne alebo automaticky posúvať pozdĺž koľajníc na otváranie a zatváranie uličiek v závislosti od toho, kde je potrebný prístup. MOVO poskytuje riešenie s vysokou hustotou skladovania, ktoré zaberá až o 50 % menej miesta ako bežné paletové regály.

Mobile pallet racking

Vjazdový paletový regál

Tam, kde sa skladuje veľké množstvo rovnakého tovaru s nízkou rotáciou, je ideálnym riešením nájazdový paletový regál (alebo LIFO – posledný dovnútra, prvý von).
Potrebná je len jedna ulička pre vysokozdvižný vozík.

Vjazdové paletové regály skracujú časy nakladania a vykladania do uličiek, no zároveň umožňujú lepší prístup v porovnaní so stohovaním do blokov.

Drive-in pallet racking

Prejazdové paletové regály

Prejazd cez paletové regály si vyžaduje prístup do uličky z oboch strán regálu. Pomocou metodiky FIFO (prvý dnu, prvý von) sa zásoby dopĺňajú z jednej strany a odoberajú z druhej strany.

FIFO je vhodný pre sklady s vysokou rotáciou, ale úspora miesta je menšia ako pri vjazdových regáloch.

Drive-through pallet racking

Paletový prietokový regál

Prietokové paletové regály sú tiež známe ako živé paletové regály. Palety sa hladko pohybujú na valcoch. Kým je predná paleta odstránená na prednej strane regálu, zadná paleta je zadržiavaná. Pohyb palety je vždy bezpečný a plynulý vďaka automatickému brzdeniu spolu s kombinovaným vedením nákladu a koncovým dorazom.

Dva hlavné typy živých paletových regálov sú gravitačný systém živého skladovania FIFO a systém push-back LIFO.

Paletový regálový systém FIFO

Tu je nakladacia plocha na opačnom konci ako vychystávacia plocha, pričom palety sa pohybujú pozdĺž sústavy valcov, ktoré tvoria mierne naklonenú koľajnicu. Paletové regály FIFO sú ideálne pre produkty vyžadujúce dokonalú rotáciu zásob.

Push-back LIFO regály

Tu je len jedna nakladacia a vykladacia plocha v prednej časti konštrukcie a palety sa ukladajú zatlačením predchádzajúcich smerom k zadnej časti regálu.

Pallet flow racking

Žeriavové regály

Žeriavové regály sú plne automatizovaný skladovací systém, ideálny na skladovanie paliet a veľkých predmetov.

Žeriavové regály sú navrhnuté na prácu vo veľmi úzkych uličkách a vo výške viac ako 30 metrov a predstavujú efektívne a optimalizované skladovacie riešenie.

Riadený softvérovým systémom riadenia sa žeriav pohybuje pozdĺž uličiek skladu, kde vstupuje, umiestňuje a vyťahuje tovar.

V prípade konfigurácií s viacerými hĺbkami sú žeriavové regály vybavené kyvadlovou dopravou, ktorá odoberá paletu a dodáva ju priamo dopredu, čím sa zabezpečuje maximálna dostupnosť.

Crane racking

Viacposchodové regály

Viacposchodové regály zavádzajú do skladu rôzne úrovne s rôznymi výškami podláh a uličiek, ktoré pomáhajú čo najlepšie využiť dostupný vertikálny priestor.

Každá úroveň poschodia je prístupná schodiskom a je prepojená chodníkmi. Na každej úrovni je vytvorený systém regálov pre rôzne typy produktov.
Viacposchodové regály sú užitočné najmä pre podniky, ktoré predávajú malé produkty, ako sú liečivá alebo náhradné diely, ktoré je potrebné ručne vyberať.

Multi-tier pallet racking

V tomto článku sme sa zaoberali základnými typmi regálov, ale existuje veľa variácií. Krása skladu, ktorý je vybavený správnymi systémami, spočíva v možnosti rozširovať sortiment a pridávať ďalšie regálové riešenia s rastom podniku.

Ak potrebujete ďalšiu pomoc a rady, ako nájsť a implementovať správne riešenia skladovania vo vašom sklade a zvýšiť výkon, kontaktujte nás.

Súvisiace správy
 • 14147
  17. 6. 2024

  Dexion: Úspešný príbeh inovácií a konania založeného na hodnotách

  Príbeh spoločnosti Dexion sa začal jednoduchou, no hlbokým presvedčením: pevný základ je základom vytrvalosti. Dnes je Dexion medzinárodne uznávanou značkou, ktorá sa používa v skladoch po celom svete. Tento vzostup však nebol poháňaný iba inovatívnym podnikateľským nápadom, bol postavený aj na silných hodnotách a nespochybniteľnej kvalite.
 • 14170
  9. 5. 2024

  Správa o udržateľnosti za skupinu 2023

  S potešením vám predstavujeme našu výročnú správu o udržateľnosti za rok 2023, ktorá dokumentuje rozsiahly pokrok a úspechy skupiny v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Správa zdôrazňuje náš trvalý záväzok k ochrane životného prostredia, sociálnej zodpovednosti a úspešnému podnikovému riadeniu.
 • 13960
  21. 3. 2024

  Koľko toho viete o našich regálových systémoch?

  Môže byť mätúce pochopiť rozdiely medzi paletovými regálmi a inými úložnými systémami a rozhodnúť sa, ktoré riešenie bude to najlepšie pre vašu firmu.
Najnovšie správy